Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego

Nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego – na co się zdecydować?

Planujesz zakup nieruchomości i zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dom z rynku pierwotnego, czy skorzystanie z oferty rynku wtórnego? Sprawdź plusy i minusy każdej z dostępnych opcji, a następnie zdecyduj, które rozwiązanie okaże się w Twoim przypadku korzystniejsze.

Rynek pierwotny i rynek wtórny

Rynek nieruchomości oferuje szereg różnych rozwiązań. Możesz zdecydować się m.in. na mieszkanie, dom wolnostojący lub dom w zabudowie szeregowej albo bliźniaczej. Istnieją też jednak inne kryteria. Jedną z pierwszych decyzji, jakie musisz podjąć, planując kupno nieruchomości, jest to, czy ma ona pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi rynkami? Rynek pierwotny oferuje nowe nieruchomości – kupisz je bezpośrednio od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli zdecydujesz się na dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, wówczas drugą stroną transakcji będzie dotychczasowy właściciel.

Decyzja, czy wybrać nieruchomość nową, czy taką, która była już wcześniej użytkowana, nie powinna zostać podjęta pochopnie. Oferty z rynku wtórnego cechują się niższymi cenami, jednak bardzo często wymagają remontu, co generuje dodatkowe koszty. Pamiętaj także, że od tego, czy wybierzesz nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, będzie zależało, jakich formalności będziesz musiał dokonać, starając się o kredyt hipoteczny.

Nieruchomości z rynku pierwotnego – zalety i wady

Nowoczesne budownictwo przekłada się na większy komfort codziennego życia mieszkańców. Inwestując w nowy dom w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej, otrzymujesz rękojmię od dewelopera – jeśli w nieruchomości zostaną wykryte wady, ich usunięciem zajmie się deweloper na własny koszt.

Nie musisz się martwić o konieczność przeprowadzania remontu. Dostajesz klucze do nowego lokalu, w którym nikt wcześniej nie mieszkał. Możesz go urządzić zgodnie z własnymi potrzebami. Pamiętaj, że w przypadku inwestycji, które realizujemy, jeszcze na etapie budowy możesz zgłosić zmiany m.in. w zakresie rozkładu ścian działowych lub lokalizacji przyłączy sanitarnych i elektrycznych.

Inne zalety nieruchomości z rynku pierwotnego to m.in.:

  • ekologiczne i energooszczędne rozwiązania
  • materiały budowlane spełniające obowiązujące normy w szczególności w zakresie wymaganej charakterystyki energetycznej
  • lokalizacja – nowe inwestycje realizowane są przeważnie w atrakcyjnej, spokojnej okolicy oddalonej od hałaśliwego centrum miasta
  • większa wartość rynkowa nieruchomości.

Ceny nieruchomości z rynku pierwotnego przeważnie są wyższe niż ofert dostępnych na rynku wtórnym – pamiętaj jednak, że w zamian otrzymujesz nieporównywalnie większy komfort i nie musisz martwić się koniecznością remontu.

Nieruchomości z rynku wtórnego – zalety i wady

Jedną z zalet rynku wtórnego jest to, że domy i mieszkania dostępne są praktycznie od ręki. Miej jednak na uwadze, że przeglądając oferty od deweloperów, również możesz trafić na ukończone inwestycje. Nieruchomości oferowane przez dotychczasowych właścicieli są tańsze – jednak w ich przypadku standard i technologia wykonania ustępują nowym odpowiednikom.

Na jaką nieruchomość się zdecydować?

Podejmując decyzję o tym, czy zainwestować w nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, określ własne potrzeby i oczekiwania. Jeśli zależy Ci na nowym domu lub mieszkaniu, chcesz uniknąć dodatkowego wkładu finansowego na przeprowadzenie czasochłonnego remontu, to korzystniejszym rozwiązaniem będzie oferta z rynku pierwotnego.

Z kolei, gdy priorytetem jest dla Ciebie niższa cena zakupu nieruchomości i akceptujesz to, że być może trzeba będzie nie tylko odmalować ściany, lecz także wymienić instalację elektryczną czy stolarkę okienną, wówczas zapoznaj się z propozycjami dostępnymi na rynku wtórnym.

Świerkowe Bielany i Nowe Karwiany – poznaj najnowsze inwestycje Prodim

Jesteś zainteresowany kupnem nieruchomości z rynku pierwotnego? Chcesz zamieszkać w spokojnej, zielonej okolicy i jednocześnie zależy Ci na dogodnym dojeździe do centrum Wrocławia? Sprawdź naszą ofertę nowoczesnych domów w podwrocławskich miejscowościach.

Nowe Karwiany

Funkcjonalność i nowoczesność to dwie najważniejsze cechy architektury domów na osiedlu Nowe Karwiany. Obecnie w sprzedaży dostępne są dwukondygnacyjne budynki w zabudowie szeregowej o powierzchni 96 m² i 129 m². Szczegóły oferty poznasz, przechodząc na stronę inwestycji.

Świerkowe Bielany

W ramach czterech etapów inwestycji w Bielanach Wrocławskich powstają 64 nowoczesne budynki o powierzchni od 104 do 143 m². Do tej pory zostały sfinalizowane dwa pierwsze etapy. Planowany termin zakończenia kolejnych to lipiec 2023 roku w przypadku etapu trzeciego i czerwiec 2024 roku dla etapu czwartego. Chcesz dowiedzieć się więcej o osiedlu Świerkowe Bielany? Sprawdź stronę inwestycji.

Nasze domy budujemy z myślą o komforcie mieszkańców. Wykorzystujemy innowacyjne rozwiązania wspierające ochronę środowiska naturalnego. Stawiamy na wysoką jakość oraz nowoczesne technologie. Poznaj portfolio realizacji Prodim i wybierz swój wymarzony dom.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka