Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Program Pierwsze Mieszkanie – co warto o nim wiedzieć?

Od lipca 2023 r. młodzi Polacy, którzy planują zakup nieruchomości, mogą skorzystać z nowego programu Pierwsze Mieszkanie. Obejmuje on dwa rozwiązania: Konto Mieszkaniowe oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Sprawdź, którą opcję wybrać, jeśli chcesz kupić mieszkanie już teraz, a która będzie lepsza, jeśli o inwestycji myślisz w perspektywie kilku najbliższych lat.

Program Pierwsze Mieszkanie – jakie są podstawowe założenia?

Program Pierwsze Mieszkanie to propozycja skierowana do młodych osób, które nie mają jeszcze własnego mieszkania. Wystartował on w lipcu 2023 roku – od tego momentu można starać się zarówno o Bezpieczny Kredyt 2%, jak i założyć Konto Mieszkaniowe.

Z programu Pierwsze Mieszkanie możesz skorzystać, jeśli:

  • nie masz ukończonych 45 lat;
  • nigdy nie miałeś mieszkania ani domu rodzinnego (jak również spółdzielczego prawa do tych nieruchomości).

Jeśli o kredyt starasz się z małżonkiem lub z partnerem/partnerką i macie przynajmniej jedno wspólne dziecko, to w takim przypadku limit wieku (mniej niż 45 lat) dotyczy jednej osoby, co oznacza, że np. w dniu składania wniosku o Bezpieczny Kredyt 2% druga osoba może mieć ukończone 45 lat.

Program Pierwsze Mieszkanie ma pomóc młodym Polakom w realizacji marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. Zakładając konto oszczędnościowe zwolnione z podatku Belki i wzbogacone o specjalną premię, można zbudować kapitał na wkład własny. Z kolei Bezpieczny Kredyt 2% pozwala uzyskać dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego w okresie pierwszych 10 lat spłaty, co znacznie odciąży domowy budżet.

Chcesz kupić mieszkanie dopiero za kilka lat? Sprawdź, czy warto skorzystać z Konta Mieszkaniowego

Konto Mieszkaniowe to propozycja skierowana do osób, które własne cztery kąty planują kupić dopiero za kilka lat. Specjalne konto oszczędnościowe ma pomóc młodym Polakom w systematycznym oszczędzaniu – jednym z warunków otrzymania specjalnej premii jest dokonywanie minimum 11 wpłat w ciągu roku przez kolejne trzy lata.

Dlaczego 11 a nie 12? Raz w roku będzie można skorzystać z wakacji od oszczędzania – jak można przeczytać na rządowej stronie internetowej, taka jednomiesięczna przerwa nie będzie miała żadnych konsekwencji.

Konto Mieszkaniowe może otworzyć każda osoba, która nie ukończyła 45 lat i nie miała wcześniej domu, mieszkania ani spółdzielczego prawa własności nieruchomości. Od tej drugiej zasady są jednak pewne wyjątki – nie dotyczy ona osób, które mają nieruchomość i zamieszkują ją z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na inne kryterium – wielkości posiadanej nieruchomości.

Jeśli masz 2 dzieci, to posiadane mieszkanie nie może być większe niż 50 m², w przypadku 3 dzieci maksymalna powierzchnia lokalu wynosi 75 m², a przy 4 dzieci jest to 90 m².

Co odróżnia Konto Mieszkaniowe od zwykłej lokaty? Po pierwsze, każdy oszczędzający, który w ciągu roku dokona co najmniej 11 wpłat w wysokości od 500 zł do 2000 zł, otrzyma od państwa specjalną premię w wysokości rocznego wskaźnika inflacji lub zmiany wartości ceny 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego – w zależności od tego, który wskaźnik będzie korzystniejszy. Po drugie, oszczędności zgromadzone na Koncie Mieszkaniowym będą zwolnione z podatku Belki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Po zakończeniu oszczędzania masz 5 lat na wydanie zgromadzonych środków.
  • Za oszczędności z Konta Mieszkaniowego możesz kupić pierwsze mieszkanie lub dom (a także zacząć jego budowę), sfinansować część inwestycji w ramach kooperatywy mieszkaniowej. Możesz je też przeznaczyć na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej lub partycypację w TBS.
Rodzina z nowym kluczem do domu

Bezpieczny Kredyt 2% – kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem

Druga propozycja – Bezpieczny Kredyt 2% – skierowana jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość już teraz. Maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tys. zł (w przypadku singla) oraz 600 tys. zł, gdy o kredyt starają się dwie osoby mające co najmniej jedno dziecko.

Najważniejsze informacje:

  • osoby starające się o Bezpieczny Kredyt 2% w dniu składania wniosku nie mogą mieć ukończonych 45 lat;
  • nie ma limitów ceny na m² lokalu mieszkalnego;
  • maksymalna wysokość wkładu własnego to 200 tys. zł;
  • korzystając z Bezpiecznego Kredytu 2%, można kupić nieruchomość zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym;
  • z dopłat do kredytu można korzystać przez 10 lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Bezpiecznego Kredytu 2%? Przejdź do tego wpisu: Bezpieczny Kredyt 2% – co warto o nim wiedzieć.

Oferta domów na osiedlu Nowe Karwiany

Przygotowaliśmy specjalną ofertę dla osób, które planują w najbliższym czasie zakup nieruchomości i chcą skorzystać z rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Informacje na ten temat możesz uzyskać na stronie internetowej inwestycji. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy szczegóły.

Szukasz domu w zabudowie szeregowej zlokalizowanego w spokojnej okolicy? Zależy Ci na dobrym dojeździe do centrum Wrocławia, a jednocześnie chcesz zamieszkać z dala od miejskiego zgiełku? Sprawdź nasze najnowsze realizacje: osiedle Świerkowe Bielany i osiedle Nowe Karwiany.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka