Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Cenowy zawrót głowy: od czego zależy cena nieruchomości?

Zastanawiasz się, od jakich czynników zależy cena domu lub mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się z niego także, na jakie koszty dodatkowe musisz się przygotować przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego.

Ceny nieruchomości wciąż rosną

Jak wynika z badania CIVITTA przeprowadzonego na zlecenie Grupy Morizon-Gratka, kluczowym czynnikiem przy wyborze nieruchomości jest cena. Aż 70,8% nabywców mieszkań na rynku wtórnym i 59,9% nabywców, którzy kupili nieruchomość na rynku pierwotnym, zadeklarowało, że to cena była kluczowym czynnikiem wyboru mieszkania.

Podobnie jest w przypadku nabywców domów – przy podejmowaniu decyzji o zakupie na cenę zwróciło uwagę 58,1% respondentów zainteresowanych rynkiem pierwotnym i 59,8% – rynkiem wtórnym.

Analitycy PKO BP przewidują, że w kolejnym roku czeka nas wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań.

„W perspektywie roku (3q23–2q24) oczekujemy wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań (o 10–15%)”.

Rynek Mieszkaniowy 3q23, Analizy Nieruchomości 22 września 2023, PKO Bank Polski, Centrum Analiz

Wskazują oni, że przesłankami tendencji wzrostowych są m.in. decyzje Rady Polityki Pieniężnej w zakresie obniżki stóp procentowych, wzrost popytu kredytowego, a także uruchomienie rządowych programów wsparcia dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania.

Od czego zależy cena nieruchomości?

Warto w tym miejscu się zastanowić, od jakich czynników zależy cena nieruchomości. Czy to, ile zapłacimy za wymarzony dom w zabudowie szeregowej lub mieszkanie, zależy od jego lokalizacji, standardu wykończenia lub metrażu?

Lokalizacja nieruchomości

Cena za m² nieruchomości zależy w dużej mierze od lokalizacji, w której się ona znajduje. Średnie ceny mieszkań i domów w dużych miastach są wyższe niż w okolicznych gminach.

Jak wynika z raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”, osoby kupujące mieszkanie na rynku wtórnym we Wrocławiu w sierpniu 2023 roku za 1 m² płaciły średnio 11 823 zł. Oznacza to, że za mieszkanie o powierzchni niespełna 83 m² trzeba było zapłacić ok. 980 tys. zł. W tej cenie można nabyć dom w zabudowie szeregowej z rynku pierwotnego o powierzchni 104 m² wybudowany w ramach inwestycji Świerkowe Bielany w Bielanach Wrocławskich.

Szukasz nieruchomości w spokojnej okolicy? Sprawdź, jak znaleźć wymarzony dom pod miastem.

Metraż nieruchomości

Kolejny czynnik, od którego zależy cena nieruchomości, to jej metraż. Im większa powierzchnia domu lub mieszkania, tym na wyższe wydatki musisz się przygotować.

Standard wykończenia i nowoczesne rozwiązania

Nie bez znaczenia dla ceny nieruchomości są także standard jej wykończenia, jakość materiałów wykorzystanych podczas budowy oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, m.in. w zakresie wykorzystania ekologicznych źródeł energii do ogrzania budynku.

Może Cię zainteresować: Nowoczesne rozwiązania w naszych domach – sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy

Osiedle Karwiany

Planujesz kupić nieruchomość? Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Planując kupno domu lub mieszkania, nie tylko należy mieć na uwadze samą cenę nieruchomości, lecz także trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami – niezależnie od tego, czy jest ona nabywana na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

Warto pamiętać m.in. o:

  • kosztach kredytu (odsetkach i opłatach bankowych);
  • ubezpieczeniu lokalu (jest ono wymagane przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego);
  • taksie notarialnej;
  • podatku od czynności cywilnoprawnych;
  • opłatach sądowych za wpis do księgi wieczystej.

Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego

Osoby planujące kupić nieruchomość z rynku wtórnego muszą pamiętać o konieczności odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości.

To dodatkowe koszty spoczywające na nabywcy domu lub mieszkania – i to niemałe. Podatek PCC wynosi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Nie musisz samodzielnie wykonywać przelewu do Urzędu Skarbowego – zrobi to za Ciebie notariusz, u którego została sporządzona umowa kupna-sprzedaży lokalu.

Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości od dewelopera

W przypadku kupna domu w zabudowie szeregowej od dewelopera nie musisz przejmować się koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nie oznacza to jednak, że ominą Cię dodatkowe koszty – zabezpieczając środki finansowe na pokrycie inwestycji, uwzględnij w kalkulacji taksę notarialną. Jest ona pobierana przez notariusza za sporządzenie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego.

W przypadku transakcji, której wartość mieści się w przedziale od 60 tys. do 1 mln zł, taksa notarialna wynosi 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Pamiętaj, że jako deweloper pokrywamy połowę kosztów taksy notarialnej.

Informacje na temat maksymalnej stawki taksy notarialnej można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, które dostępne jest tutaj.


Szukasz domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej położonego w spokojnej i jednocześnie bardzo atrakcyjnej okolicy? Zależy Ci na wysokim standardzie, przystępnej cenie, a także ekologicznych rozwiązaniach? Sprawdź domy dostępne w ramach naszych inwestycji: Świerkowe Bielany i Nowe Karwiany.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka