Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Co warto wiedzieć o programie Bezpieczny Kredyt 2%

Program Bezpieczny kredyt 2% - co warto o nim wiedzieć?

Już wkrótce ma ruszyć kolejny program wsparcia skierowany do osób, które planują zakup swojego pierwszego mieszkania. Zgodnie z zapowiedzią rządzących, start programu Bezpieczny kredyt 2% wyznaczony jest na początek lipca b.r. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, kto i na jakich zasadach będzie mógł ubiegać się o kredyt na preferencyjnych warunkach.

Rządowe programy mieszkaniowe – jak było do tej pory?

Pomysłów na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków ustawodawcy mieli jak do tej pory kilka.

  • Rodzina na swoim – program funkcjonował w latach 2007–2013, wnioski przyjmowane były do końca grudnia 2012 r. Jego założeniem były dopłaty ze Skarbu Państwa do kredytu zaciągniętego m.in. na zakup mieszkania, budowę domu jednorodzinnego, nabycie spółdzielczego prawa własnościowego czy rozbudowę nieruchomości. Na wsparcie w postaci dopłat kredytobiorca mógł liczyć przez pierwszych 8 lat spłacania zaciągniętego zobowiązania finansowego, a wysokość dopłaty uzależniona była m.in. od metrażu nieruchomości czy jej ceny.
  • Mieszkanie dla młodych – następca Rodziny na swoim. Program wystartował w 2014 r., a jego beneficjentami były osoby młode (ustawodawca określił górną granicę wieku na 35 lat), które potrzebują od państwa wsparcia przy nabyciu swojego pierwszego mieszkania. Wnioski do naboru można było składać do stycznia 2018 r. W ramach pomocy państwo przekazywało beneficjentom programu jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego.
  • Mieszkanie bez wkładu własnego – to kolejny pomysł ustawodawców na pomoc młodym ludziom w zakupie upragnionej nieruchomości. Program został skierowany do osób o stabilnej sytuacji finansowej (z zarobkami umożliwiającymi spłatę kredytu), które jednak nie miały wystarczających oszczędności na pokrycie wkładu własnego. Z programu mogły skorzystać osoby, które do tej pory nie były właścicielami żadnej nieruchomości. Gwarancja BGK mogła wynieść maksymalnie 200 tys. zł.
  • Mieszkanie Plus – jeden z elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W ramach programu miały być budowane mieszkania na wynajem (o niskim czynszu) na gruntach publicznych. Jak przyznają rządzący, program okazał się niepowodzeniem. Oficjalnie, wycofanie się z niego ogłosił 17 maja 2023 roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Obecnie trwają prace nad kolejnym rządowym programem wsparcia skierowanym do osób, które chcą kupić mieszkanie. Powołany zostanie na mocy Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Start rządowego programu Pierwsze Mieszkanie został zapowiedziany na 1 lipca 2023 r. Projekt ustawy zakłada dwa filary, na których ma się oprzeć pomoc dla obywateli. Pierwszy z nich to Bezpieczny kredyt ze stałą stopą. Drugie z proponowanych rozwiązań to Konto Mieszkaniowe z atrakcyjną premią od państwa. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%?

Program Bezpieczny kredyt 2% – informacje w pigułce

Inwestycja w zakup nieruchomości wymaga niemałych nakładów finansowych. Najczęstszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt mieszkaniowy. Jak się jednak okazuje, uzyskanie go nie jest wcale takie proste – wymaga nie tylko wkładu własnego w określonej wysokości, lecz także pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Rosnąca w ostatnich miesiącach inflacja przełożyła się na spadek pozytywnych decyzji kredytowych. Zmienić tę sytuację ma nowy rządowy program – Bezpieczny kredyt 2%.

Kto będzie mógł starać się o uzyskanie kredytu?

Górna granica wieku dla osób starających się o uzyskanie tego kredytu została przez ustawodawcę wyznaczona na 45 lat. W przypadku małżeństw, czy też osób posiadających co najmniej jedno dziecko, warunek wieku musi spełnić tylko jedna osoba. Nie jest to jedyny wymóg formalny, który będzie musiał spełnić potencjalny kredytobiorca.

Z programu będą mogły skorzystać jedynie te osoby, które do tej pory nie były właścicielami mieszkania ani domu i którym nie przysługiwało spółdzielcze prawo do takiego lokalu.

Za pieniądze z otrzymanego kredytu będzie można nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego. Istotne jest to, że nie została określona maksymalna cena za 1 m².

Ile będzie wynosić maksymalna kwota kredytu i jakie będą wysokości rat?

Jedna osoba będzie mogła zaciągnąć kredyt o maksymalnej wysokości 500 tys. zł. Jeśli o udzielenie kredytu będą starały się małżeństwa lub rodzice z dzieckiem, wówczas będzie to maksymalnie 600 tys. zł. Zgodnie z założeniami ustawy wkład własny, jakim mogą dysponować osoby starające się o taki kredyt, nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych.

Przez pierwszych 10 lat spłaty (120 rat kredytu) oprocentowanie kredytu będzie stałe, w wysokości 2%. Oprócz oprocentowania rata kredytu będzie uwzględniała także marżę i ewentualną prowizję banku. Warto również dodać że minimalny okres kredytowania zakłada 15 lat.

Oferta domów w zabudowie szeregowej od Prodim

Szukasz domu w zabudowie szeregowej zlokalizowanego w spokojnej okolicy otoczonej zielenią? Aktualnie udostępniamy w sprzedaży budynki, które powstały w ramach dwóch inwestycji: na osiedlu Świerkowe Bielany w Bielanach Wrocławskich oraz na osiedlu Nowe Karwiany w podwrocławskich Karwianach.

Ze szczegółową ofertą możesz zapoznać się na stronach poszczególnych inwestycji: www.nowekarwiany.pl oraz www.swierkowebielany.pl. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka