Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Wynajem czy zakup domu – na co się zdecydować?

Kupić nieruchomość czy ją wynająć? Przed tym dylematem staje coraz więcej osób. Która decyzja okaże się bardziej opłacalna? Należy w tym przypadku wziąć pod uwagę przynajmniej kilka kwestii. Sporo zależy m.in. od Twoich możliwości finansowych, a także od tego, czy w konkretnym miejscu planujesz zostać zaledwie na kilka–kilkanaście miesięcy czy na dłużej.

Kiedy można rozważyć wynajem domu?

Najem mieszkań i domów w Polsce jest zdecydowanie mniej popularny niż w innych państwach europejskich. Jak wynika z danych udostępnionych przez Eurostat (Rozkład populacji według statusu własności, według gospodarstw domowych i grupy dochodowej), zaledwie 12,8% Polaków korzystało z wynajmu, podczas gdy średnia dla 27 krajów członkowskich UE to 30,9%.

Co skłania Polaków do wyboru najmu? Najczęściej są to powody finansowe. Na wynajem decydują się głównie te osoby, których nie stać na zakup domu lub mieszkania na własność. Jednak nie tylko – część osób podejmuje taką decyzję także z uwagi na potrzebę dużej mobilności – często się przeprowadzają i nie chcą wiązać swojej przyszłości z jednym konkretnym miejscem.

Wynajem domu na krótki czas

Wynajem domu wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej to dobre rozwiązanie dla osób ceniących mobilny tryb życia. Jeśli Twoja praca wymaga częstych przeprowadzek i jednocześnie zależy Ci na tym, żeby cieszyć się przestronnym wnętrzem, które możesz urządzić według własnych potrzeb, w spokojnej i zielonej okolicy, to wynajem domu pod miastem da Ci takie możliwości.

Wynajem domu z grupą znajomych

Wynajem domu może okazać się także bardziej opłacalny niż wynajem mieszkania, zwłaszcza jeśli szukasz lokalu z grupą znajomych. Na taką opcję coraz częściej decydują się np. studenci. Ceny wynajmu nieruchomości zlokalizowanych na obrzeżach miast są niższe niż tych w ścisłym centrum. Poza tym dom o większej powierzchni niż mieszkanie pomieści więcej osób, które podzielą między sobą opłaty związane z wynajmem nieruchomości.

Nowoczesne osiedle

Dom na własność – w dłuższej perspektywie to się opłaca

Zdecydowana większość Polaków dąży do tego, aby mieć mieszkanie lub dom na własność. Własna nieruchomość daje poczucie stabilności. To także sposób na ulokowanie kapitału – z roku na rok wartość nieruchomości rośnie. W przyszłości możesz więc sprzedać ją z zyskiem. Jeśli zmieni się Twoja sytuacja życiowa i będziesz planować przeprowadzkę, istnieje opcja wynajęcia domu – dzięki temu zyskasz dodatkowe źródło dochodu.

Sprawdź też: Inwestycja w nieruchomości – to się opłaca

Zakup nieruchomości – czy wkład własny jest niezbędny?

Jednym z powodów, dla których część osób wciąż odkłada decyzję o zakupie domu lub też decyduje się na wynajem nieruchomości, jest brak wystarczających środków finansowych umożliwiających wpłatę wkładu własnego, wymaganego przy kredycie hipotecznym. Wysokość wkładu własnego to określony procent wartości nieruchomości

Jeśli masz zdolność kredytową, jednak nie zgromadziłeś oszczędności na pokrycie wkładu własnego, możesz skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego – pod pewnymi warunkami. Jak można się dowiedzieć z Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl):

„Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma”.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego2

Za uzyskany kredyt z gwarancją wkładu własnego możesz:

  • zakupić mieszkanie lub dom;
  • wybudować dom jednorodzinny.

Warto mieć na względzie maksymalne limity ceny mieszkania – aktualne zestawienie dostępne jest tutaj.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Poznaj gwarancję wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej.

Zakup domu na kredyt i wysokie raty – jest na to sposób

Przy zakupie nieruchomości problematyczne kwestie to nie tylko brak środków na pokrycie wkładu własnego, lecz także wysokie raty kredytu hipotecznego. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkaniowym ludzi młodych, powstał kolejny rządowy program wsparcia, czyli Bezpieczny Kredyt 2%.

O jego udzielenie mogą się starać osoby, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 45. roku życia i nie miały wcześniej na własność ani domu, ani mieszkania, ani też spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Dowiedz się, jak uzyskać Bezpieczny Kredyt 2%.

Dlaczego zakup własnego domu w zabudowie szeregowej to lepsza opcja niż wynajem?

Jeśli planujesz związać swoją przyszłość z jednym miejscem i chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim poczucie stabilności, to zakup własnej nieruchomości może być lepszym rozwiązaniem niż jej długoterminowy wynajem. Jest to też inwestycja na przyszłość, która przyniesie Ci wymierne korzyści finansowe.

Szukasz domu w zabudowie szeregowej pod Wrocławiem? Stawiasz na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania? Zobacz nasze najnowsze realizacje: Świerkowe Bielany i Nowe Karwiany – sprawdź, jak kupić dom korzystając z Bezpiecznego Kredytu 2%.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka