Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Wkład własny z opcją spłaty rodzinnej

Poznaj gwarancję wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej

Kredyt na zakup nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form finansowania inwestycji. Dotychczasowy wymóg wpłaty wkładu własnego wynoszącego nawet do 20% wartości nieruchomości dla wielu osób okazywał się barierą nie do przejścia. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziła Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym i dowiedz się, co to jest gwarancja wkładu własnego.

Zmiany dla inwestorów – co warto wiedzieć?

Bieżący rok obfituje w zmiany legislacyjne dotyczące sektora nieruchomości. 1 lipca 2022 roku zaczęła obowiązywać nowa Ustawa Deweloperska, czyli Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Wprowadza ona m.in. innymi regulacje dotyczące umowy rezerwacyjnej, a także ustanawia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

Więcej na temat nowych regulacji prawnych dowiesz się z artykułu Ustawa Deweloperska 2022 – co warto o niej wiedzieć?

To jednak nie jedyna zmiana legislacyjna, którą powinni zainteresować się potencjalni inwestorzy. Warto zwrócić uwagę również na Ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zawarte w niej regulacje dotyczące gwarancji wkładu własnego to rozwiązanie skierowane do osób, które nie posiadają kapitału na pokrycie wkładu własnego wymaganego przy kredycie hipotecznym.

Kto może skorzystać z gwarancji wkładu własnego?

Z gwarancji wkładu własnego mogą skorzystać osoby fizyczne, których sytuacja finansowa pozwala na spłatę rat kredytu hipotecznego, jednak nie mają oszczędności na pokrycie wkładu własnego. Obecnie wysokość wymaganego przez banki kapitału własnego przy zaciąganiu kredytu na zakup nieruchomości wynosi 10-20% jej wartości.

Gwarancja wkładu własnego obejmuje jedynie kredyty udzielane w PLN

Pamiętaj, że to nie jedyny warunek, który musisz spełnić, aby otrzymać gwarancję wkładu własnego udzielaną przez BGK. Kolejny wymóg dotyczy waluty, w jakiej udzielany jest kredyt hipoteczny. Wspomniana gwarancja staje się możliwa wyłącznie w przypadku kredytów złotowych. Okres kredytowania musi wynosić minimum 15 lat. Program będzie dostępny do 31 grudnia 2030 roku.

Brak prawa własności do innego lokalu mieszkalnego – wymóg ustawowy

Jeśli chcesz otrzymać gwarancję wkładu własnego, nie możesz mieć prawa własności lokalu mieszkalnego ani domu rodzinnego. Ponadto gwarancja ta jest niedostępna dla osób, które w przeciągu ostatnich 5 lat przekazały dom lub lokal mieszkalny w ramach darowizny osobom zaliczanym do I lub II grupy podatkowej.

Zapis ten nie dotyczy rodzin z przynajmniej dwójką dzieci. Jeśli w gospodarstwie domowym jest 2, 3 lub 4 dzieci, obowiązują maksymalne limity powierzchni posiadanego budynku mieszkalnego. Limity powierzchni nie dotyczą rodzin z przynajmniej 5 dzieci. W ustawie zostały wyznaczone także maksymalne kwoty za 1 m² powierzchni użytkowej.

Jak uzyskać gwarancję wkładu własnego?

Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać gwarancję wkładu własnego, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek o kredyt na zakup nieruchomości wraz z wypełnionym formularzem o udzielenie gwarancji i załącznikiem do niego. Jeśli bank po przeanalizowaniu Twojej zdolności kredytowej zaakceptuje wniosek, musi zostać sporządzona umowa, w której będzie zawarty zapis dotyczący gwarancji udzielanej przez BGK.

Lista banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Kredytowego, umożliwiającą zabezpieczenie kredytów na zakup nieruchomości gwarancją wkładu własnego, dostępna jest na stronie internetowej BGK.

Co to jest spłata rodzinna kredytu na zakup nieruchomości i komu przysługuje?Co to jest spłata rodzinna kredytu na zakup nieruchomości i komu przysługuje?

Gwarancja wkładu własnego to tylko jedno z rozwiązań skierowanych w stronę osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Ustawa wprowadza także pomoc w uregulowaniu zobowiązania kredytowego. Możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej skierowana jest do rodzin, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, a w trakcie jego spłacania doczekały się drugiego lub kolejnego dziecka.

Jaka jest maksymalna wysokość spłaty rodzinnej?

Spłata rodzinna to jednorazowe świadczenie finansowe w wysokości 20 tys. zł dla rodzin, w których urodziło się drugie dziecko lub 60 tys. zł, jeśli w rodzinie urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Dopłata do kredytu jest bezzwrotna, jednak musisz mieć na uwadze, że jej maksymalna wysokość nie może być wyższa niż część kapitałowa kredytu, która pozostała do spłaty.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać ze spłaty rodzinnej?

Jeśli chcesz uzyskać spłatę rodzinną, powinieneś w ciągu roku od momentu powiększenia rodziny złożyć w banku zlecenie dokonania spłaty rodzinnej. Wymagane jest w tym przypadku załączenie dokumentów potwierdzających urodzenie (akt urodzenia) lub przysposobienie nowego członka rodziny.

Szukasz domu w atrakcyjnej okolicy? Zapoznaj się z naszymi aktualnymi inwestycjami. Wybierz swój wymarzony dom i podpisz umowę rezerwacyjną – zyskasz pewność, że nieruchomość nie zostanie zaprezentowana innym osobom w czasie, gdy Ty będziesz się starać o uzyskanie kredytu na jej zakup.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka