Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Ustawa Deweloperska 2022

Ustawa Deweloperska 2022 – co warto o niej wiedzieć?

Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowa ustawa deweloperska. Wprowadza szereg zmian istotnych zarówno z punktu widzenia deweloperów, jak i nabywców nieruchomości. Klienci firm deweloperskich zostali objęci dodatkową ochroną – m.in. w tym celu powstał Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Dowiedz się o najważniejszych zmianach.

Ustawa deweloperska – zmiany od 1 lipca 2022 r.

Z zapisami Ustawy z 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym powinien zapoznać się każdy, kto myśli o kupnie własnego domu. Dokument uchwalony w ubiegłym roku nakłada nowe obowiązki m.in. na deweloperów i banki. Dzięki temu nabywcy nieruchomości zostają objęci jeszcze większą ochroną niż dotychczas.

Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa deweloperska?

Jednym z najważniejszych elementów nowej ustawy deweloperskiej jest stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto we wprowadzonych w ostatnim czasie przepisach pojawiło się ograniczenie wysokości opłaty rezerwacyjnej. Na tym jednak nie koniec – od tej pory nabywca nieruchomości będzie mógł odmówić jej odbioru, jeśli zostanie ujawniona jej istotna wada.

Najważniejsze zmiany dotyczące umowy rezerwacyjnej zawieranej z deweloperem

Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym domem, jednak nie masz jeszcze pewności, że bank zdecyduje się na udzielenie Ci kredytu na jego zakup, możesz podpisać z deweloperem umowę rezerwacyjną. Dzięki temu zyskasz pewność, że nieruchomość, którą chcesz nabyć, nie zostanie zaoferowana innemu potencjalnemu kupcowi.

Umowa rezerwacyjna w naszych inwestycjach najczęściej podpisywana jest na dwa miesiące. Dotychczas jej szczegóły nie były w żaden sposób uregulowane w przepisach prawa. Nowa ustawa to zmienia.

Wymóg formy pisemnej

Od tej pory taka umowa, aby była ważna, musi zostać zawarta w formie pisemnej. Nie możesz umówić się z deweloperem ustnie, że lokal zostanie na określony czas wyłączony z oferty – wszelkie ustalenia trzeba zapisać.

Maksymalna wysokość opłaty rezerwacyjnej

Kolejna zmiana, która dotyczy umowy rezerwacyjnej, to wprowadzenie maksymalnej wysokości opłaty rezerwacyjnej. To, ile zapłacisz za rezerwację konkretnego lokalu, zależy od Twoich ustaleń z deweloperem, jednak wpłacona kwota nie może być wyższa niż 1% wartości nieruchomości. Informacja na temat ceny powinna zostać zawarta w prospekcie informacyjnym.

Warto także zwrócić uwagę na to, że nowa ustawa określa obowiązek zwrotu opłaty rezerwacyjnej – musi ona zostać wliczona w całość ceny, jeśli zdecydujesz się na zakup lokalu.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – co to takiego?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa inwestorów zainteresowanych zakupem nieruchomości. Wprowadzone rozwiązania gwarantują nabywcom zwrot wpłaconych środków finansowych, np. w sytuacji, gdy inwestycja nie zostanie ukończona ze względu na ogłoszenie upadłości przez dewelopera.

To jednak nie wszystko – środki finansowe zostaną zwrócone także wówczas, gdy swoją upadłość ogłosi bank, w którym prowadzone były rachunki powiernicze klientów. Za obsługę Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego odpowiedzialny jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Rachunki powiernicze a zwrot środków w przypadku upadłości

Jeśli chcesz kupić dom, to nie przelewasz kolejnych transz na konto dewelopera. Wpłat dokonujesz na mieszkaniowy rachunek powierniczy obsługiwany przez bank. Jeśli jest to zamknięty rachunek powierniczy, Twoje pieniądze trafią do dewelopera dopiero po zakończeniu inwestycji.

Do tej pory mniej korzystna z punktu widzenia klientów była sytuacja, w której pieniądze trafiały na otwarty rachunek powierniczy. Wówczas szanse na odzyskanie wszystkich środków w przypadku upadłości dewelopera były mniejsze.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – większa ochrona dla inwestorów

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma dodatkowo zabezpieczyć interesy inwestorów. Ustawa obowiązująca od początku lipca nakłada na deweloperów obowiązek odprowadzania składek na DFG.

Kiedy będzie należał się zwrot pieniędzy wpłaconych na rachunek powierniczy?

Dzięki Deweloperskiemu Funduszowi Gwarancyjnemu każdy klient, który wpłacał kolejne transze w ustalonych terminach, będzie mógł liczyć na całkowity zwrot wpłaconych środków w przypadku upadłości dewelopera lub banku prowadzącego rachunek powierniczy.

Szukasz sprawdzonego dewelopera, który ma na swoim koncie wiele realizacji zakończonych sukcesem? Chcesz mieć pewność, że umowa deweloperska będzie całkowicie zgodna z najnowszymi przepisami? Sprawdź naszą ofertę i wybierz dom swoich marzeń.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka