Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Umowa rezerwacyjna - czym jest?

Co to jest umowa rezerwacyjna? Co dzięki niej zyskasz?

Spodobał Ci się konkretny dom, jednak jeszcze czekasz na decyzję banku w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego? Nie pozwól, aby ktoś Cię uprzedził! Podpisz umowę rezerwacyjną i zyskaj czas na dopełnienie formalności kredytowych.

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna to jeden z dokumentów, który nabywca nieruchomości podpisuje z deweloperem. Nie masz obowiązku zawierania jej. Możesz od razu zdecydować się na podpisanie umowy deweloperskiej. Są jednak przypadki, w których takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne.

Umowa rezerwacyjna to deklaracja, w której deweloper zobowiązuje się, że przez oznaczony w umowie okres nie sprzeda konkretnego domu (lub mieszkania) innej osobie. Nieruchomość zostaje zarezerwowana dla Ciebie. Jeśli się na nią ostatecznie zdecydujesz, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy deweloperskiej określającej szczegółowe warunki realizacji inwestycji i nabycia nieruchomości.

Kiedy warto zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej?

Podstawową zaletą umowy rezerwacyjnej jest to, że daje Ci czas. Przeważnie podpisywana jest na 2 miesiące. Możesz je wykorzystać na zdobycie środków finansowych niezbędnych do pokrycia wydatków związanych z inwestycją lub po prostu do namysłu, czy faktycznie jesteś pewny podjętej decyzji o zakupie wymarzonego domu.

Umowa rezerwacyjna to doskonałe wyjście w sytuacji, gdy nie otrzymałeś jeszcze kredytu hipotecznego, a na dom, którym jesteś zainteresowany, jest więcej chętnych kupców. Rozważ ten krok zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji lub jej cena jest bardzo przystępna.

Na umowę rezerwacyjną warto zdecydować się zwłaszcza teraz, gdy niemal z miesiąca na miesiąc podnoszone są stopy procentowe, co wiąże się również z wyższymi ratami kredytów i koniecznością posiadania większej zdolności finansowej.

W obliczu prognoz, które sugerują dalszy wzrost stóp procentowych, coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości w obawie, że z czasem będą one coraz droższe. Jeśli już wybrałeś wymarzony dom, podpisz umowę rezerwacyjną. Zyskasz pewność, że przez kolejne dwa miesiące nikt inny go przed Tobą nie kupi.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę rezerwacyjną?

Umowa rezerwacyjna to jedna z umów cywilnoprawnych. Nie ma jednego wzoru wg którego sporządzany jest dokument, warto jednak zweryfikować kompletność oraz poprawność wszelkich zamieszczonych w nim danych.

Data zawarcia oraz dane stron umowy

W umowie rezerwacyjnej powinna się znaleźć informacja m.in. na temat daty jej zawarcia, a także dotycząca stron umowy – niezbędne będą zatem dane Twoje i dewelopera, z którym taką umowę zawierasz. Kolejna istotna kwestia to dokładne określenie budynku, który jest przedmiotem umowy. Zwróć szczególną uwagę na oznaczenie domu – upewnij się, że został wpisany do dokumentu dokładnie ten, którym jesteś zainteresowany.

Szczegółowe warunki umowy rezerwacyjnej: czas trwania i opłata rezerwacyjna

Przy zawieraniu umowy rezerwacyjnej istotne są kwestie dotyczące:

  • terminu, na jaki jest zawierana (standardowo są to dwa miesiące, które wystarczają np. na weryfikację zdolności kredytowej);
  • wysokości opłaty rezerwacyjnej oraz warunków jej ewentualnego zwrotu.

Przeczytaj dokładnie cały tekst umowy i upewnij się, czy wszystkie zawarte w niej punkty są dla Ciebie zrozumiałe. Jeśli nie jesteś czegoś pewny, poproś przedstawicieli naszego działu sprzedażowego o szczegółowe wyjaśnienie konkretnego zagadnienia.

Pamiętaj, jesteśmy po to, aby Ci pomagać na każdym etapie. Na naszą pomoc możesz liczyć zarówno przy sporządzaniu umów, w zdobywaniu korzystnego kredytu hipotecznego, jak również przy odbiorze budynku, gdy umówimy Cię ze specjalistą, który szczegółowo objaśni Ci działanie pompy ciepła.

Czy rezerwacja konkretnego domu wiąże się z opłatami?

Tak – jeśli zdecydujesz się na podpisanie umowy rezerwacyjnej, poprosimy Cię o uiszczenie stosownej opłaty. Co ważne, opłata rezerwacyjna jest wliczana w cenę budynku. Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na kupno zarezerwowanej nieruchomości, jej finalną cenę pomniejszymy o uiszczoną sumę.

Kiedy możesz liczyć na zwrot uiszczonej opłaty rezerwacyjnej?

Jeśli nie zdecydujesz się na podpisanie umowy deweloperskiej, pod pewnymi warunkami możesz otrzymać zwrot wpłaconej kwoty za umowę rezerwacyjną. Pieniądze zwrócimy Ci, jeśli otrzymasz 3 negatywne decyzje kredytowe. Chcesz poznać szczegółowe warunki umowy rezerwacyjnej? Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży.

Szukasz wymarzonego domu z przestronnym wnętrzem pozbawionym skosów i grzejników zamontowanych na ścianach? Zapoznaj się z naszymi najnowszymi inwestycjami w trakcie realizacji – Nowe Karwiany w Karwianach oraz Świerkowe Bielany w Bielanach Wrocławskich. W naszych realizacjach stawiamy przede wszystkim na komfort mieszkańców, a także na nowoczesne rozwiązania ekologiczne oraz oryginalny i ponadczasowy design.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka