Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Co to jest umowa deweloperska i na co zwrócić uwagę przy jej zawieraniu?

Planujesz zakup nieruchomości z rynku pierwotnego? Przed Tobą szereg formalności. Sprawdź, co to jest umowa deweloperska i przekonaj się, na jakie jej zapisy warto w sposób szczególny zwrócić uwagę.

Umowa deweloperska w świetle nowych przepisów

Kwestie dotyczące zawierania umów pomiędzy deweloperami a klientami, zostały uregulowane w ustawie z dnia 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (nazywanej też ustawą deweloperską). Akt ten wszedł w życie 1 lipca 2022 roku, jednak w pewnych przypadkach, jeszcze przez dwa lata obowiązuje okres przejściowy, który kończy się 1 lipca 2024 roku.

„Do przedsięwzięć deweloperskich, w przypadku których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i przed tym dniem zawarto co najmniej jedną umowę deweloperską w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy uchylanej w art. 80, w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe oraz przepisy art. 10 ust. 1-3, art. 11 oraz art. 43 ust. 1 pkt 7 i 9 niniejszej ustawy”.

Art. 76. Ustawy z dnia 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym

Wcześniej wspomniana ustawa deweloperska definiuje również pojęcie umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska jest to umowa zawarta między „nabywcą a deweloperem, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu na nabywcę [...] a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na poczet nabycia tego prawa”.

Art. 5. pkt. 6. Ustawy z dnia 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym

Pamiętaj, że umowa deweloperska może zostać poprzedzona zawarciem umowy rezerwacyjnej – na jej podstawie deweloper zobowiązuje się do czasowego wyłączenia z oferty wskazanego w umowie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz czas np. na dopełnienie formalności kredytowych.

Chcesz wiedzieć jak znaleźć wymarzony dom pod miastem? Koniecznie sprawdź ten artykuł.

Co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej?

Umowa deweloperska ma zabezpieczyć interesy każdej ze stron – zarówno nabywcę, jak i dewelopera. Wspomniana wcześniej ustawa wymienia elementy, które powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej – m.in.:

  • kto, gdzie i kiedy zawiera umowę;
  • jaka jest cena nabycia praw, które wynikają z zawartej umowy;
  • szczegółowe informacje na temat nieruchomości;
  • w jakim terminie zostaną na nabywcę przeniesione prawa wynikające z umowy deweloperskiej;
  • informacje dotyczące pozwolenia na budowę, mieszkaniowego rachunku powierniczego czy naliczania i przekazywania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.
Umowa deweloperska

W umowie deweloperskiej powinny się znaleźć także zapisy odnośnie do wysokości odsetek i kar umownych, warunki, na jakich możliwe jest odstąpienie od umowy, termin odbioru lokalu i sposób zawiadomienia nabywcy dotyczące odbioru, a także zobowiązanie dewelopera do wybudowania budynku.

Sprawdź także: Dom w zabudowie szeregowej pod Wrocławiem – sprawdź, dlaczego warto!

Na jakie zapisy warto zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy deweloperskiej?

Osoby kupujące dom lub mieszkanie, które po raz pierwszy zawierają umowę deweloperską, często nie wiedzą, na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę. Po pierwsze, sprawdź, czy zawarte w niej dane są poprawne. Po drugie, szczegółowo zapoznaj się z całym tekstem umowy, którą zamierzasz podpisać.

Zwróć szczególną uwagę m.in. na kwestie takie, jak:

  • zasady, na jakich możliwe jest odstąpienie od umowy,
  • zasady, na jakich zmianie może ulec cena nieruchomości;
  • zapisy związane z odsetkami i karami umownymi.

Na rynku deweloperskim działamy od kilkunastu lat, a priorytetem jest dla nas zadowolenie klientów. Umowy konstruujemy zgodnie z obowiązującym prawem – dzięki temu masz pewność, że znajdą się w nich zapisy chroniące Cię jako nabywcę.

Może Cię zainteresować: Ustawa o ochronie praw lokatorów – sprawdź, dlaczego warto ją znać

Formalności związane z zakupem nieruchomości – zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie

Wzór umowy deweloperskiej otrzymasz wraz z prospektem informacyjnym dotyczącym nieruchomości, którą jesteś zainteresowany. Dzięki temu będziesz mógł się z nim na spokojnie zapoznać – jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami, a nasz pracownik skrupulatnie wyjaśni Ci wszelkie kwestie.

Szukasz domu w zabudowie szeregowej? Sprawdź naszą ofertę!

W naszej ofercie znajdziesz przestronne i nowoczesne domy w zabudowie szeregowej. Obecnie, realizujemy dwie inwestycje w podwrocławskich miejscowościach: Bielanach Wrocławskich i Karwianach.

  1. Osiedle Świerkowe Bielany – to ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą zamieszkać w spokojnej okolicy, a jednocześnie istotny jest dla nich dogodny dojazd do miasta. Dzięki zróżnicowanej ofercie domów (możesz zdecydować się na dom o powierzchni 104, 136 lub 143 m²) każdy znajdzie tu nieruchomość odpowiadającą jego potrzebom i oczekiwaniom.
  2. Osiedle Nowe Karwiany – w miejscowości znajdującej się nieopodal południowej granicy Wrocławia powstają domy w zabudowie szeregowej o powierzchni 96 i 129 m². Każdy z nich jest wyposażony w ekologiczne źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka