Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Księgi wieczyste – jakie informacje można w nich znaleźć?

Chcesz sprawdzić dane właściciela nieruchomości, opis lokalu, jego położenie, czy np. informacje na temat hipoteki lub hipoteki przymusowej? Zajrzyj do księgi wieczystej. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest księga wieczysta, kto ma do niej dostęp oraz jakie informacje można w niej znaleźć.

Co to jest księga wieczysta?

W księdze wieczystej można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące konkretnej nieruchomości. Jest to ogólnodostępny, jawny dokument. Za prowadzenie ksiąg wieczystych odpowiadają sądy rejonowe.

 1. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
 2. Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości.
 3. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Art. 1 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Z treścią księgi wieczystej warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości. Dzięki temu upewnisz się, że osoba, która podaje się za jej właściciela, faktycznie nim jest, a także zweryfikujesz, czy nieruchomość nie obciążono jej hipoteką.

Wpis, który może Cię zainteresować: Nieruchomość od dewelopera – dlaczego warto zdecydować się na taką opcję?

Elektroniczne Księgi Wieczyste

Gdzie są dostępne księgi wieczyste?

Dzięki systemowi teleinformatycznemu (Portal Elektroniczne Księgi Wieczyste), księgę wieczystą możesz przeglądać bezpłatnie, bez konieczności logowania się, korzystając z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Aby móc zapoznać się z jej treścią, będzie Ci potrzebny numer księgi wieczystej.

Numer księgi wieczystej składa się z trzech części:

 • Kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie księga została założona w formie elektronicznej (cztery znaki) – np. -np. WR1K dla Wrocławia;
 • właściwego numeru księgi wieczystej;
 • cyfry kontrolnej.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę numeru KW zobaczysz wynik wyszukiwania, który zawiera m.in. typ KW, oznaczenie wydziału prowadzącego KW, datę zapisania księgi wieczystej, datę zamknięcia księgi wieczystej, położenie nieruchomości, dane właściciela/użytkownika wieczystego lub uprawnionego.

Po wybraniu odpowiedniej opcji możesz przejrzeć aktualną treść KW, zupełną treść KW i aktualną treść KW – w dotychczasowej postaci.

O numer księgi wieczystej możesz zapytać właściciela nieruchomości. Jeżeli z jakichś przyczyn nie uda Ci się uzyskać od niego tej informacji, to numer KW uzyskasz w Sądzie Rejonowym, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości – w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

W systemie EKW (Elektronicznych Ksiąg Wieczystych) możesz także m.in. złożyć wniosek o odpis czy zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.

Sprawdź także: Jakich formalności musisz dopełnić, kupując dom/mieszkanie na kredyt?

Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów – w każdym z nich znajdziesz inne informacje dotyczące konkretnej nieruchomości.

Dział I – Oznaczenie nieruchomości

Znajdziesz tu m.in. w dziale I-O oznaczenie nieruchomości:

 • numer nieruchomości;
 • położenie;
 • oznaczenia takie jak działka ewidencyjna, budynek, urządzenie, lokal;
 • obszar;
 • zgodność z danymi ewidencji gruntów i budynków;
 • podstawę oznaczenia;
 • dane o wniosku i chwili wpisu;
 • wnioski i podstawy wpisów w księdze wieczystej.

Z kolei dział I-SP zawiera spis praw związanych z własnością.

Dział II – Własność

Zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego. Dowiesz się z niego m.in. jaka jest wielkość udziału czy jaki jest rodzaj wspólności, a także w jaki sposób została nabyta nieruchomość.

Dział III – Prawa, roszczenia, ograniczenia

Są w nim dostępne wpisy dotyczące np. ograniczonych praw rzeczowych czy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym.

Dział IV – Hipoteka

Znajdują się w nim wpisy dotyczące hipotek. Koniecznie sprawdź ten dział, aby dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.

Z treścią księgi wieczystej warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości. Dzięki niej poznasz stan prawny, ustalisz, kto jest faktycznym właścicielem, a także czy nieruchomość nie jest obciążona prawem osoby trzeciej.

Oferta domów w zabudowie szeregowej od Prodim

Prodim to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na rynku nieruchomości działa od 2012 r. Aktualnie w naszej ofercie znajdziesz domy w zabudowie szeregowej dostępne w dwóch lokalizacjach: na osiedlu Świerkowe Bielany w Bielanach Wrocławskich oraz na osiedlu Nowe Karwiany w podwrocławskich Karwianach.

Poznaj nowoczesne rozwiązania, jakie zastosowaliśmy w naszych inwestycjach i przekonaj się, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka