Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Budowa domu czy zakup nieruchomości? Plusy i minusy każdego rozwiązania.

Wybór, czy lepiej jest wybudować dom, czy może jednak zakupić nieruchomość z rynku pierwotnego, spędza wielu osobom sen z powiek - nic dziwnego, bo przecież to bardzo istotna decyzja na długie lata. Zastanawiasz się, jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Zalety budowy domu

Budowa domu - jakie są jej główne zalety?

Pierwsze, co przychodzi na myśl osobom marzącym o swojej własnej nieruchomości, jest zapewne budowa domu. Cóż… taka opcja faktycznie ma kilka istotnych plusów.

Przede wszystkim, decydując się na nią, masz pełen wpływ na to, jak ostatecznie ma wyglądać budynek, dzięki czemu możesz dowolnie zdecydować o jego wielkości, ilości pomieszczeń, czy miejscach, gdzie zostaną umieszczone ścianki działowe.

Personalizacja zgodnie z własnymi potrzebami i stylem życia to istotna zaleta również ze względu na ilość domowników, bo przecież zupełnie inny dom nada się dla singla i dla dużej rodziny z dziećmi, a kto nie chciałby mieć rozwiązania szytego na miarę? W tym miejscu warto dodać, że jeśli chodzi o projekt, to również musisz dokonać wyboru: kupić go, a może stworzyć pod indywidualne preferencje od zera?

Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu, lepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego planu i… tutaj właśnie pojawia się kolejna zaleta budowy domu, a mianowicie, możesz zaadaptować go w taki sposób, by jak najtrafniej odpowiadał Twoim potrzebom. To, że w pewien sposób decydujesz się na gotowe rozwiązanie, nie oznacza, że musisz przyjąć je takim, jakim jest - dostosowanie planu zazwyczaj daje szerokie możliwości, a mimo wszystko, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to pewna oszczędność pieniędzy.

Kolejnym plusem budowy domu jest pełna decyzyjność w zakresie podstawowego wyposażenia, takiego jak okna czy drzwi, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Obecnie branże te niezwykle się rozwinęły, co sprawia, że dostępnych rozwiązań jest ogrom, a zatem możesz wybrać takie, które najbardziej Ci odpowiada zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i estetykę.

Sprawdź także: Jak znaleźć wymarzony dom pod miastem?

Budowa domu ma jednak swoje wady…

Nie da się ukryć, że każde rozwiązanie ma również pewne minusy, z jakich warto zdawać sobie sprawę. W przypadku zdecydowania się na samodzielną budowę domu jest to przede wszystkim czas realizacji.

Proces ten może potrwać nawet kilka lat i tak naprawdę trudno jest oszacować (zwłaszcza na początku) kiedy będzie gotowy. Co więcej, przejście wszelkich etapów, od zakupu działki, przez planowanie tego, jak będzie wyglądał, po najdrobniejsze elementy wykonawcze wiąże się ze sporym stresem.

Konieczność sprawowania kontroli nad wymienionymi procesami może spędzać sen z powiek, szczególnie ze względu na ilość decyzji, jakie stale należy podejmować - choć szerokie możliwości mogą wydawać się zaletą, często jest to przytłaczające, szczególnie że oczywistym jest fakt, iż chcesz wybrać jak najlepiej.

Jeszcze inną, choć niemniej trudną kwestią jest ogrom formalności do załatwiania, co wiąże się z wieloma dokumentami, w których łatwo się pogubić. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu sprawami z pewnością będą zaskoczone, jak żmudny jest to proces.

Kupno domu z rynku pierwotnego - czy jest to lepsze rozwiązanie?

Świetnym pomysłem okazuje się często kupno domu od dewelopera. Zalety tego rozwiązania są odpowiedziami na wszystkie wady samodzielnej budowy… cóż, przejdźmy więc przez to od początku.

Jeśli zależy Ci na krótkim czasie realizacji, zakup nieruchomości jest dla Ciebie najlepszą opcją. Co więcej, nawet jeśli chcesz wziąć kredyt, znacznie łatwiej będzie oszacować czas zwieńczenia transakcji, niż w pierwszym przypadku. Ominą Cię również wcześniej wspomniane, frustrujące formalności, a w tym staranie się o pozwolenie na budowę czy wybór odpowiednich podwykonawców - najistotniejszym dokumentem jest umowa podpisana u notariusza.

Zakup domu z rynku pierwotnego jest świetnym rozwiązaniem również wtedy, kiedy masz wyliczony określony budżet, którego nie chcesz przekraczać. Cena budynku jest już określona, a zatem nie natrafisz na niespodziewane koszty.

Nowoczesne budownictwo

Dom wyposażony w nowoczesne technologie i przemyślane rozwiązania

Dom zakupiony u dewelopera być może będzie wyposażony w rozwiązania, jakie wcześniej zupełnie nie przychodziły Ci do głowy!

Przykładem jest rezygnacja z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego, które nie dość, że pozwala znacznie lepiej zaaranżować przestrzeń, to równomiernie rozkłada ciepło, a to z kolei prosta droga do oszczędności.

Sprawdź także: Dom w zabudowie szeregowej pod Wrocławiem – sprawdź, dlaczego warto!

Sprawdź nasze inwestycje i zobacz, co możesz zyskać

Jako doświadczony deweloper z Wrocławia, w swoich inwestycjach stawiamy na energooszczędność, ekologię i nowoczesne rozwiązania. Posiadamy zróżnicowaną ofertę, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na potrzeby czy styl życia.

Wybierz nieruchomość, która przerośnie Twoje oczekiwania na Osiedlu Nowe Karwiany lub Osiedlu Świerkowe Bielany - sprawdź możliwe do rezerwacji domy, a w razie jakichkolwiek pytań, służymy pomocą.

Sprawdź także: Domy w zabudowie szeregowej – poznaj ofertę od dewelopera z Wrocławia

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka