Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - jaki ma wpływ na inwestycję?

Zagospodarowanie terenu nie jest przypadkowe i decyduje o nim istotny dokument, który warto poznać. Dzięki niemu dowiemy się, jak w przyszłości może wyglądać sąsiedztwo naszej nieruchomości.

Chociaż kwestia ta wielu osobom wydaje się nieprzewidywalna, prawda jest taka, że przestrzeń jest zaplanowana zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez gminę.

Przestrzeń mieszkania

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - co to jest?

Cóż… aby przybliżyć, dlaczego warto zainteresować się tym tematem pod kątem inwestycji, musimy przejść do samego początku, a mianowicie wyjaśnić, czym jest miejscowy plan zagospodarowania terenu.

Jest to akt prawny przyjmowany pod postacią uchwały, który obowiązuje jedynie na terenie danej gminy. Składa się on z dwóch istotnych części, czyli tekstowej i rysunkowej. Pierwsza z nich dokładnie opisuje, jakie jest przeznaczenie konkretnego terenu (znajdziesz tam takie kwestie jak: rodzaj zabudowy, warunki zagospodarowania terenu, rozmieszczenie placówek publicznych, itp.). Drugą z kolei jest plan będący szczegółowym odwzorowaniem tego, co znajduje się w tekście wraz z legendą.

Sprawdź także: Inwestycja w nieruchomości – to się opłaca

Kto odpowiada za sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania terenu?

Ze względu na to, że akt ten ściśle dotyczy danej gminy, to właśnie ona jest zobowiązana do jego stworzenia. Ostatecznie najczęściej zajmują się tym specjaliści - jest im to zlecane po podjęciu uchwały przez radę gminy o przystąpieniu do jego sporządzenia.

Wątpliwość może budzić kwestia, czy mieszkańcy oraz inwestorzy mają wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądał miejscowy plan zagospodarowania terenu. Otóż tak, proces jego stworzenia zawiera tzw. konsultacje społeczne, w których trakcie mogą oni zgłosić ewentualne uwagi. To bardzo istotny element, ponieważ pozwala na uwzględnienie różnych wniosków i potrzeb w dokumencie.

Kiedy jest on już gotowy, kolejnym krokiem jest jego uchwalenie i opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Województwa - tym również zajmuje się rada gminy.

Sprawdź także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera?

Kiedy warto zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania terenu?

Skoro kwestię tego, czym jest ten dokument mamy już omówioną, przejdziemy teraz do często nasuwającego się pytania, a mianowicie: kiedy należy zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania terenu?

Cóż… odpowiedź jest zależna od przypadku. Ze swojej strony polecamy zapoznać się z planem, kiedy:

  • przymierzasz się do zakupu konkretnej działki na przykład budowę domu - dowiesz się wtedy, czy można w ogóle na niej budować, czy drogi w pobliżu zostaną w ciągu kolejnych lat remontowane, czy powstaną inne inwestycje w okolicy,
  • kiedy chcesz zakupić nieruchomość pod prowadzenie działalności gospodarczej - czy nie ma żadnych ograniczeń w tej kwestii, czy okoliczna droga za kilka lat nie straci na znaczeniu,
  • planujesz rozpocząć budowę domu jednorodzinnego - plan miejscowego zagospodarowania terenu zawiera informacje o ograniczeniach co do wyglądu domów, ich wysokości, ilości miejsc parkingowych, itp.

Jak więc widzisz, warto zorientować się w tym temacie, ponieważ cóż… może okazać się, że Twoje plany nie mają przełożenia w rzeczywistości przez zasady określone przez radę gminy.

Jaki wpływ na inwestycję może mieć miejscowy plan zagospodarowania terenu?

Teraz przejdziemy do najważniejszej kwestii w całym wpisie - w tym fragmencie opiszemy, jaki konkretnie wpływ może mieć ten dokument na nieruchomość, a okazuje się, że scenariusze mogą być różne.

Miejscowy plan zagospodarowania terenu może:

  • sprawić, że wartość inwestycji spadnie,
  • sprawić, że wartość inwestycji wzrośnie.

Pierwsza sytuacja może zdarzyć się wtedy, kiedy zgodnie z dokumentem zrealizowane zostają przekształcenia w terenie, takie jak na przykład stworzenie w jej pobliżu wysypiska śmieci, ruchliwej drogi czy nawet spalarni odpadów - dlatego po raz kolejny podkreślamy, że bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z nim przed zakupem nieruchomości lub działki.

Warto wiedzieć, że czasami zdarza się tak, że dana nieruchomość może być zakupiona jeszcze przed wprowadzeniem dokumentu, a więc nie ma możliwości przewidzenia negatywnych zmian pod tym kątem. Jeśli po zatwierdzeniu planu wartość inwestycji ulega obniżeniu, istnieje możliwość otrzymania odszkodowania - aby takowe otrzymać, trzeba złożyć wniosek w czasie pięciu lat od jego wdrożenia.

Jeśli chodzi o zwiększenie wartości inwestycji po wprowadzeniu miejscowego planu zagospodarowania, to dzieje się tak najczęściej ze względu na modernizację okolicznej infrastruktury, w tym odnowienie okolicznych dróg, czy budowę większej ilości sklepów.

W takim przypadku, kiedy właściciel zdecyduje się sprzedać nieruchomość, musi uiścić jednorazową opłatę do gminy, której wysokość jest określona w planie i stanowi % od wzrostu wartości inwestycji.

Inwestuj mądrze - wybierz sprawdzonego dewelopera

Jako doświadczony deweloper z Wrocławia, budujemy nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach z dużym potencjałem rozwojowym. Niezależnie od tego, czy szukasz domu dla siebie, czy chcesz bezpiecznie ulokować kapitał, koniecznie zobacz nasze inwestycje: Osiedle Świerkowe Bielany i Osiedle Nowe Karwiany.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka