Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Jak uzyskać bezpieczny kredyt 2%?

Przed Tobą zakup pierwszego domu lub mieszkania? Zastanawiasz się, czy najnowsza rządowa propozycja skierowana jest także do Ciebie? Sprawdź, kto może uzyskać bezpieczny kredyt 2% i co trzeba zrobić, aby skorzystać z programu.

Co to jest bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% to najnowsza propozycja polskiego rządu (program ruszył w lipcu 2023 roku) skierowana do osób, które planują zaciągnąć kredyt na zakup pierwszego domu lub mieszkania. Kredytobiorca przez pierwszych 10 lat spłaty może liczyć na dopłaty ze strony Rządowego Funduszy Mieszkaniowego.

Co to oznacza w praktyce? Dla kredytobiorcy oprocentowanie pierwszych 120 rat wyniesie 2% (plus marża banku). Kredyt ten może zostać także zaciągnięty na dokończenie budowy domu.

Kwota bezpiecznego kredytu 2% nie może przekroczyć:

 1. 500 000 zł albo
 2. 600 000 zł, w przypadku gdy kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub gdy w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi co najmniej jedno dziecko.

art. 9a. ust. 6 ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% (Dz. U. 2021 poz. 2133).

A jakie jest zainteresowanie tym rozwiązaniem? Jak 3 października we wpisie na platformie X (dawniej Twitter) poinformował Minister Rozwoju i Technologii, obecnie składanych jest ok. 3 tys. wniosków tygodniowo o udzielenie bezpiecznego kredytu 2%.

Czy każdy może uzyskać bezpieczny kredyt 2%?

Niestety, nie każdy może skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2%. Aby uzyskać kredyt z dopłatami rządowymi, należy spełnić szereg warunków. Zostały one wyszczególnione w Ustawie z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%:

 • Kryterium wieku – o bezpieczny kredyt 2% mogą ubiegać się osoby, które planują zakup domu lub mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe i w dniu, w którym składają wniosek, nie mają ukończonych 45 lat. Ustawodawca przewidział wyjątek: w sytuacji, gdy o kredyt ubiega się małżeństwo lub dwie osoby wspólnie wychowujące co najmniej jedno dziecko, wówczas kryterium wieku dotyczy jednej osoby.
 • Miejsce prowadzenia gospodarstwa domowego – kredyt 2% jest udzielany osobie prowadzącej gospodarstwo domowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także osobie prowadzącej gospodarstwo domowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że ma ona obywatelstwo polskie lub nie ma takiego obywatelstwa, jednak gospodarstwo domowe prowadzi z osobą z polskim obywatelstwem i wraz z tą osobą będzie składała wniosek o kredyt.
 • Prawo własności domu lub mieszkania – z programu Bezpieczny kredyt 2% mogą skorzystać tylko te osoby, które nie posiadają mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu/domu.

Takie same warunki muszą spełnić osoby, które chcą się ubiegać o rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Sprawdź także: Program Bezpieczny kredyt 2% - co warto o nim wiedzieć?

Bezpieczny kredyt

Co trzeba zrobić, aby uzyskać bezpieczny kredyt 2%?

Co do zasady, procedura ubiegania się o bezpieczny kredyt 2% jest podobna jak w przypadku innych kredytów hipotecznych. Różnica polega na tym, że bezpieczny kredyt 2% mogą mieć w swojej ofercie wyłącznie te banki, które zawarły z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na realizację programu Pierwsze mieszkanie.

Może zainteresować Cię także wpis: Jakich formalności musisz dopełnić, kupując dom/mieszkanie na kredyt?

Zanim złożysz wniosek o udzielenie kredytu, musisz wybrać dom lub mieszkanie, które chcesz kupić. Warto zaznaczyć, że nie ma w tym przypadku limitów ceny za m². Ograniczeniem jest natomiast maksymalna wysokość kredytu (500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla małżeństwa lub pary wychowującej wspólnie co najmniej jedno dziecko) oraz maksymalna wysokość kwoty wkładu własnego – 200 tys. zł.

Przed udzieleniem kredytu bank zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie: Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Dowiedz się, w jaki sposób bank oceni Twoją zdolność kredytową

Które banki w swojej ofercie mają bezpieczny kredyt 2%?

W momencie gdy ruszył program Bezpieczny kredyt 2%, umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego miały zawarte jedynie trzy banki. Obecnie ta lista jest dłuższa. Wniosek o udzielenie bezpiecznego kredytu 2% możesz złożyć w następujących bankach:

 • Alior Bank S.A.;
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS;
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.;
 • Bank PEKAO S.A.;
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie;
 • mBank S.A.;
 • PKO Bank Polski S.A.;
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.;
 • VeloBank S.A.;
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Lista banków, które mają w swojej ofercie bezpieczny kredyt 2%, jest na bieżąco aktualizowana na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Pełne zestawienie znajdziesz tutaj.

Szukasz wymarzonego domu w jednej z podwrocławskich miejscowości? Sprawdź naszą ofertę. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze optymalnego rozwiązania kredytowego, pamiętaj, że możesz skorzystać ze wsparcia doradców kredytowych, z którymi współpracujemy.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka