Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Blog

Czym jest księga wieczysta i dlaczego warto ją sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

20.05.2025 - 5 min. czytania

Zakup własnej nieruchomości to jedna z najważniejszych finansowych decyzji w życiu. Wiąże się ona z koniecznością dopełnienia różnych formalności - regularnie poruszamy na naszym blogu kwestie z tym związane, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że na pierwszy rzut oka pewne definicje mogą okazać się niejasne. Dziś omówimy temat księgi wieczystej oraz tego, dlaczego trzeba ją sprawdzić przed zakupem domu.

Sprawdź także: Jakich formalności musisz dopełnić, kupując dom/mieszkanie na kredyt?

Zdolność kredytowa

Księga wieczysta - co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego pojęcia. Księga wieczysta to dokument zawierający informacje o stanie prawnym nieruchomości, co jest kluczowe podczas chęci zakupu. Jest ona prowadzona przez sądy rejonowe w specjalnych, odpowiednio dopasowanym systemie informatycznym.

Głównym celem istnienia księgi wieczystej jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, ponieważ umożliwia sprawdzenie, kto jest właścicielem danej z nich, czy została ona zakupiona poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego, czy toczy się wobec niej postępowanie egzekucyjne, itp.

Analiza tego dokumentu pozwoli uniknąć sytuacji, gdzie ktoś nieświadomie decyduje się na zakup domu, który jest zadłużony, obciążony jakimikolwiek roszczeniami, czy należy do innej osoby, pomimo zapewnień ze strony osoby sprzedającej, że nic takiego nie ma miejsca.

Z czego składa się księga wieczysta?

Jeśli chodzi o jej zawartość, to księga wieczysta składa się z czterech części, gdzie każda z nich zawiera informacje na inny temat.

Dział pierwszy to oznaczenie nieruchomości oraz spis praw związanych z jej własnością, co w praktyce oznacza, że znajdują się tutaj podstawowe dane pozwalające na zidentyfikowanie jej (położenie, powierzchnia, numer działki ewidencyjnej, sposób użytkowania), a także prawa z nią związane, czyli na przykład udział w drodze dojazdowej.

W drugim dziale opisana jest własność - to właśnie on stanowi najistotniejszą część księgi wieczystej z punktu widzenia osoby kupującej, bo to tutaj można znaleźć wszelkie informacje na temat tego, kto jest prawnym właścicielem budynku (lub jego współwłaścicielem) wraz z opisem, w jaki sposób nabył on nieruchomość, czyli czy był to spadek, zakup, czy darowizna.

Dział trzeci to prawa, roszczenia i ograniczenia, czyli wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych i ostrzeżeń, jakie potem mogą wpływać na ograniczone możliwości zarządzania nieruchomością.

Ostatni, czwarty dział dotyczy hipoteki - jeśli została ona kupiona na kredyt, to tutaj znajdziesz informacje o wysokości zadłużenia, wierzycielu, a także walucie, w jakiej zostało zaciągnięte zobowiązanie. Dla kupującego jest to o tyle ważne, że przed dokonaniem zakupu i sfinalizowaniem transakcji trzeba będzie dopilnować spłaty bądź wykreślenia hipoteki.

Sprawdź także: Plan Ogólny Gminy. Czym jest i jak wpłynie na kształtowanie przestrzeni?

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Skoro wyjaśniliśmy już, czym jest księga wieczysta i jakie informacje można w niej znaleźć, warto jeszcze dodać, jak ją sprawdzić. Jest to bardzo proste, wystarczy wejść na stronę https://ekw.ms.gov.pl/ - to Elektroniczne Księgi Wieczyste, czyli oficjalny system umożliwiający dostęp do publicznych danych w nich zawartych.

Następnie należy kliknąć w “przeglądanie księgi wieczystej” i wprowadzić numer księgi, jaka Cię interesuje. Możesz go uzyskać na przykład od osoby sprzedającej nieruchomość, ale powinien być zawarty również w dokumentacji danego lokalu. Po zatwierdzeniu system wyświetli daną księgę wieczystą w formacie PDF, do której będziesz miał/a pełny wgląd.

Jeśli sprzedawca nieruchomości będzie unikał podania numeru księgi, jest to istotny sygnał ostrzegawczy - nie ma sensownego powodu, aby ukrywać dane, które i tak są publiczne.

Czy każda nieruchomość musi mieć księgę wieczystą?

Choć powinna mieć, to niestety odpowiedź w tym przypadku brzmi: czasem jest to niemożliwe. Zdarzają się sytuacje, w których grunt, na jakim postawiono budynek nie ma jasno określonego statusu prawnego, a to konieczne, aby taką księgę założyć. Jeśli jednak nie ma takich przeszkód jak te powyższe, można założyć taki dokument i nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, dobrze to zrobić. Jest to zalecane, bo jak już wcześniej wspomnieliśmy, pomaga w procesie zakupu, zapewniając bezpieczeństwo transakcji - nie ma wtedy ryzyka, że nieruchomość zostanie sprzedana przez osobę do tego nieuprawnioną, że ukryto jakiekolwiek obciążenia, czy roszczenia ze strony osób trzecich.

Sprawdź także: Planujesz zakup domu? Nie popełniaj tych błędów!

Szukasz idealnej nieruchomości dla siebie?

Koniecznie sprawdź nasze osiedla Nowe Karwiany i Świerkowe Bielany, będące połączeniem zalet płynących z mieszkania w dużym mieście, przy jednoczesnej bliskości natury. Sprawdzą się one zarówno jako miejsce do życia, jak i sposób na inwestycję kapitału - infrastruktura dookoła stale się rozwija, co wpływa na zwiększenie wartości domów.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka