Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468

Koniec Kredytu 2% - co dalej? Nowy pomysł na wsparcie kupujących mieszkania

Planujesz kupno mieszkania, ale nie wiesz, czy Twoja sytuacja finansowa jest na tyle dobra, aby bank udzielił Ci kredytu na zakup nieruchomości? Zastanawiasz się, czy kwalifikujesz się do rządowego programu wsparcia? Niestety, z Bezpiecznego Kredytu 2% już nie skorzystasz. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć w przyszłości.

Program Bezpieczny Kredyt 2% – koniec wsparcia?

Program Bezpieczny Kredyt 2% obowiązywał od 1 lipca 2023 roku i skorzystało z niego ponad 90 tys. osób. Jego beneficjentami mogły zostać osoby do 45 r.ż., planujące zakup nieruchomości, które wcześniej nie miały ani domu, ani mieszkania, ani spółdzielczego prawa do domu czy mieszkania. Górny pułap kwoty kredytu w ramach programu został określony na poziomie 500 tys. dla jednej osoby i 600 tys. dla małżeństwa lub pary wychowującej co najmniej jedno wspólne dziecko.

W ciągu kilku miesięcy pula środków na wsparcie dla kredytobiorców została wyczerpania i z początkiem b.r. zakończono przyjmowanie nowych wniosków. Informację taką opublikował w wydanym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

„(...) 2) w związku z informacją, o której mowa w pkt 1, informuje o wstrzymaniu przyjmowania przez banki kredytujące wniosków o:

  • udzielenie bezpiecznego kredytu 2%,
  • wznowienie dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2%,

z prognozowaną wypłatą dopłat do rat w bieżącym roku (2024). (...)”

Komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego z 01-01-2024 r. o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu 2%

Z pełną treścią komunikatu zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej można zapoznać się tutaj.

Chcesz dowiedzieć się, jakie do tej pory były pomysły na wsparcie osób planujących kupno mieszkania? Przeczytaj artykuł: Program Bezpieczny Kredyt 2% – co warto o nim wiedzieć?

Nowa propozycja od Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Koniec przyjmowania wniosków do programu Bezpieczny Kredyt 2% nie oznacza, że osoby, które nie zdążyły skorzystać ze wsparcia na zakup pierwszego mieszkania, już nie otrzymają żadnej pomocy od państwa. Jak informuje resort rozwoju i technologii, obecnie trwają prace nad nowym programem. Zgodnie z założeniami opublikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, ze wsparcia będzie można skorzystać w drugiej połowie 2024 roku.

Sprawdź także: Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Dowiedz się, w jaki sposób bank oceni Twoją zdolność kredytową

Program mieszkanie na start

Mieszkanie na start – do kogo będzie skierowany program?

Podobnie, jak wcześniejsze propozycje, program Mieszkanie na start będzie skierowany przede wszystkim do osób, które planują kupno pierwszego mieszkania. Jednak nie jest to jedyna grupa uprawniona do skorzystania z preferencyjnych zasad kredytowania. Z programu Mieszkanie na start będą mogły skorzystać także rodziny z co najmniej trójką dzieci, które już mają mieszkanie.

W przypadku singli ubiegających się o udział w programie Mieszkanie na start została ustalona górna granica wieku – 35 lat. Limit wieku nie dotyczy osób wychowujących co najmniej jedno dziecko.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku programu Mieszkanie na start będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Maksymalna wysokość miesięcznego dochodu brutto będzie inna dla jednoosobowego gospodarstwa domowego (10 tys. zł brutto), a inna dla gospodarstwa, w którym jest pięć i więcej osób (33 tys. zł brutto).

Co w przypadku osiągania wyższych dochodów? Wciąż będzie można skorzystać z programu, jednak z mniejszymi dopłatami.

Mieszkanie na start – jakie będą dopłaty do kredytu na zakup mieszkania?

Kredytobiorca będzie mógł liczyć na dopłaty do kredytu przez pierwsze 10 lat spłacania zobowiązania. W przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% beneficjenci w okresie 10 lat spłacali kredyt oprocentowany stopą 2%. Nowy program Mieszkanie na start zakłada różne dopłaty do rat – oprocentowanie po dopłatach wyniesie od 0% do 1,5%.

I tak np. dla jednoosobowego gospodarstwa domowego (a także dwuosobowego) dopłaty będą obniżały oprocentowanie kredytu do 1,5%. Najwięcej skorzystają gospodarstwa pięcioosobowe (a także większe) – w ich przypadku oprocentowanie kredytu w ciągu pierwszych 10 lat będzie wynosiło 0%.

Co ciekawe, nie ustalono górnej wysokości limitu kredytowego, jednak określono maksymalną kwotę kredytu, do której przysługują dopłaty:

  • dla jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie to 200 000 zł;
  • dla dwuosobowego gospodarstwa domowego 400 000 zł;
  • dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego 600 000 zł.

Ministerstwa Rozwoju i Technologii szacuje, że w samym 2024 roku z programu Kredyt na start będzie mogło skorzystać ok. 50 tys. osób. Propozycja wsparcia miałaby obejmować kredyty na zakup mieszkania udzielane do końca 2025 roku.

Może Cię zainteresować: Dom w zabudowie szeregowej pod Wrocławiem – sprawdź, dlaczego warto!

Szukasz domu w zabudowie szeregowej pod Wrocławiem? Interesują Cię nowoczesne nieruchomości w przystępnej cenie? Sprawdź nasze ostatnie realizacje w ramach inwestycji na osiedlu Świerkowe Bielany i osiedlu Nowe Karwiany.

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka